Альтернативні джерела енергії

База знань Технології

На альтернативні джерела енергії в Україні з кожним роком доводиться все більша частка електрогенерації в країні. Падіння цін на обладнання та вдосконалення технологій привели до того, що поновлювані джерела енергії стали конкурентоспроможними з традиційними енергоносіями. Ще одна причина, по якій Україна покладає великі надії на нетрадиційні джерела енергії – це прагнення досягти енергонезалежністі, скорочуючи експорт газу і нафти.

Альтернативні джерела енергії

Альтернативні джерела енергії в Україні: головні пріоритети

Україна має великий потенціал для розвитку альтернативної енергетики, за винятком, мабуть, «великої» геотермальної енергетики. Нинішні технології дозволяють тільки досить ефективно використовувати теплові насоси, але, в основному, в побутових цілях і з деякими обмеженнями. Можна виділити найбільш перспективні альтернативні джерела енергії в Україні.

Гідроенергетика

Гідроенергетика посідає третє місце за обсягами генерації електрики, на неї припадає 8 відсотків всього енергоринку, вона поступається лише тепловим та атомним станціям. В Україні діє ряд великих гідроелектростанцій, за оцінками фахівців, гідроенергоресурси України використовуються лише на 50%. Україна має великий потенціал, щоб розвивати малі ГЕС, «Енергетична стратегія України до 2035 року» передбачає, що на малі ГЕС буде припадати до 25% всієї електрогенерації. Найбільший потенціал для розвитку малої гідроенергетики зосереджений в Закарпатті, де можна побудувати до 300 малих ГЕС. Ще близько можна відновити близько 100 старих малих ГЕС.

Сонячна енергетика

Рівень сонячної активності достатній для розвитку сонячної енергетики в Україні, він вище в південних областях, але на різниця з північними регіонами незначна. Найменший рівень інсоляції – Прикарпаття і Карпати. При цьому велика кількість сонячних днів поєднується з відносно невисокою температурою, що мінімізує втрати генерації через нагрівання поверхні сонячних панелей. Здешевлення обладнання, простота встановлення та обслуговування, привабливий зелений тариф зумовлюють постійне зростання кількості приватних сонячних станцій.

Вітроенергетика

Третій за потужністю кластер альтернативної енергетики в Україні. Відставання в потужності можна пояснити двома причинами:

  • обмеженість площ, де можуть ефективно використовуватися вітрогенератори, в основному – це приморські райони
  • будівництво вітроелектростанції технічно набагато складніше, ніж установка сонячної електростанції. Воно вимагає більше часу, техніки і витрат. Крім того, через велику кількість динамічних елементів, вітрогенератори вимагають постійного обслуговування. Ще один момент – не визначена до кінця безпека використання вітрогенераторів, вони можуть становити небезпеку для птахів.

Біогаз

Україна має великий потенціал для розвитку біоенергетики, адже є велика кількість доступних ресурсів. Перш за все – це залишки переробки продукції агропромислового комплексу та органічні відходи, які можуть бути задіяні для виробництва біогазу. Солома, відходи соняшника, лісосічні відходи і залишки деревини можуть використовуватися для виробництва твердого біопалива, яке має хороший експортний потенціал.

В Україні у великих обсягах вирощуються агрокультури, які можуть використовуватися для виробництва біоетанолу. Але високі акцизні ставки роблять випуск біопалива економічно менш вигідним, ніж виробництво цукру.

Але головна складність, яка перешкоджає розвивати біоенергетику – це складність і дорожнеча технологій, вона вимагає довгострокових інвестицій з тривалим періодом окупності. З урахуванням політичної та економічної ситуації інвестори вважають за краще вкладатися в проекти, які обіцяють швидке повернення вкладених коштів.

Оцінюючи незвичайні джерела енергії, слід зазначити, що намітився в Україні зростання водневої енергетики. Українська Воднева Рада стала частиною головного водневого енергетичного агентства Європи «Hydrogen Europe», розроблена і підтримана європейськими партнерами «дорожня карта» розвитку водневої енергетики.

Lost Password