Міненерго хоче обмежити домашні сонячні електростанції

Новини Сонячна енергетика

Після того, як був представлений для другого читання у Верховній Раді текст закону, який встановлює, перш за все, зелені аукціони і скасовує зелений тариф для деяких видів виробників зеленої енергії, Мініенерго в вході обговорення запропонувало ввести обмеження на домашні сонячні електростанції. Чиновники на законодавчому рівні хочуть дозволити встановлювати домашні сонячні електростанції тільки на дахах і фасадах будинків, заборонивши монтувати сонячні батареї на землі.

Міненерго хоче обмежити домашні сонячні електростанції

Позиція Міненерго: тільки дахові домашні сонячні електростанції

Свою пропозицію ввести обмеження на приватні сонячні електростанції в Міненерго пояснюють двома основними факторами:

  • населення «неправильно зрозуміло» ідею встановлення домашніх сонячних електростанцій. Передбачалося, що приватні СЕС будуть, перш за все, компенсувати власне споживання, продаючи невеликі надлишки. Зараз же більшість домашніх фотоелектричних станцій стали виробниками, продаючи більшу частину згенерованої енергії за зеленим тарифом. На думку чиновників, це стало занадто великим тягарем для бюджету, що в кінцевому рахунку може привести до того, що тарифи на електроенергію в Україні знову виростуть. Тому обмеження допоможуть стабілізувати ринок
  • друга причина – численні приватні сонячні електростанції ускладнюють управління енергоринком, дестабілізуючи ситуацію з енергопотоками.

Думка експертів: домашні сонячні електростанції безпечніші, ніж промислові

За статистикою, потужність електрогенеруючих установок, що використовують поновлювані джерела енергії, на кінець 2018 року склала 2.2 ГВт. Це становить всього 2% від усього об’єму генерації. При цьому частка виплат на «зелене» електрику – це 9% від усього обороту енергоринку. Навіть незважаючи на стрімке зростання кількості приватних СЕС (за статистикою, кожен квартал їх стає на 34% більше), їх сумарна потужність становить усього 160 МВт – це всього 6% від потужності всієї альтернативної електрогенерації. На домашні сонячні електростанції припадає лише 0,5% виплат від загального обсягу ринку електроенергетики. Тому якби Міненерго хотіло запобігти зростанню тарифів на електроенергію, то варто було б обмежити будівництво промислових сонячних електростанцій. Але замість цього міністерство підписує договори з великими інвесторами, які хочуть будувати потужні сонячні електростанції, отримуючи більший прибуток завдяки тому, що ціна на зелений тариф в Україні – найвища.

Викликає суперечки і другий аргумент, адже якщо подивитися на сонячні електростанції України на карті, то основні потужності зосереджені якраз на півдні – регіоні, який і так має профіцит виробництва електроенергії. І введення в експлуатацію потужних промислових СЕС тільки збільшують дисбаланс. У той час як практично рівномірно розподілені по території України домашні сонячні електростанції якраз і корисні для загальної стабілізації електросистеми і розташовані в безпосередній близькості від енергоспоживачів.

При цьому аналітики вважають малоймовірним, що рішення обмежити домашні сонячні станції буде прийнято найближчим часом.

Lost Password