Сонячні електростанції України на мапі

Сонячна енергетика

Наскільки ефективно працюватимуть сонячні електростанції, залежить від кількості сонячного випромінювання, яке вони отримають. Цей обсяг прийнято називати рівнем інсоляції.

Сонячні електростанції України на мапі

Карта сонячної активності

Рівень інсоляції – це кількість сонячної енергії, яка падає на одиницю площі в даній місцевості протягом року. Слід розуміти, що представлені карти інсоляції території України – це усереднені дані за певну кількість років, зазвичай для аналізу і усереднення беруть 10 років спостережень. Тому дані і показники можуть коливатися в залежності від свіжості даних. Зазвичай найсвіжіші та актуальні дані метеослужби і NASA пропонують купити, а ті що знаходяться у вільному доступі, карти інсоляції України хоч і дещо застарілі, але цілком підходять, щоб розраховувати сонячні електростанції та колектори.

Рівень інсоляції в Україні розподілений нерівномірно, при цьому не можна говорити про те, що він залежить від широти. Свій вплив чинять Карпатські гори – в західних областях рівень інсоляції нижче, ніж на такий же широті на сході. Інший приклад – рівень інсоляції в Дніпрі нижче, ніж у розташованого на північ від нього Києва. В цілому рівень інсоляції в Україні коливається від 1150 кВт*год/м кв. в рік (західний регіон) до 1550 (Причорноморський регіон, зокрема – Ізмаїл і південна частина Одеської області).

Сонячні електростанції України на мапі

Карта розташування найпотужніших сонячних електростанцій України

Якщо подивитися, як розподілені сонячні електростанції на карті України, то розташування найперших СЕС якраз припадає на зони з максимальним рівнем інсоляції. В цілому основні потужності, що введені в експлуатацію, зосереджені якраз в південних регіонах України. Якщо ж оцінювати загальні тенденції, то можливо відмітити, що відбувається вирівнювання розподілу потужностей сонячних електростанцій по всій території країни.

Сонячні електростанції: кліматичні особливості

Якщо порівнювати рівні інсоляції України та країн Північної Європи, таких як Польща, Німеччина або Данія, то українські умови значно сприятливіші, ніж в них. Але при цьому сонячні електростанції цих країн генерують значно більше енергії, ніж в Україні, що вказує на дуже великі перспективи для розвитку сонячної енергетики.

Слід розуміти, що основний вплив на продуктивність сонячної електростанції робить кількість сонячної радіації, а не температура повітря. У зимовий час, при чистому небі, виробництво електрики вище, ніж в весняні похмурі дні. Додаткову надбавку генерації в зимовий час може забезпечити сніговий покрив за рахунок перевідбиття сонячного випромінювання. Ця надбавка особливо відчутна, якщо встановлені двосторонні сонячні батареї.

Ще однією перевагою України можна вважати той факт, що при досить високому рівні інсоляції температурний режим досить помірний. Адже при занадто високих температурах обсяг генерації електрики знижується через нагрівання сонячної панелі. В середньому втрати потужності становлять близько 5% при нагріванні панелі на 10 градусів (починаючи з 20 – 25 градусів).

Якщо ж аналізувати ситуацію в цілому, то сонячні станції в Україні можуть ефективно і продуктивно функціонувати в будь-якому регіоні країни.

Lost Password