Енергомодернізація – це можливість істотно скоротити тепловтрати будинку, які можуть бути викликані різними причинами. Основна з яких – більшість житлового фонду, що використовується в Україні, має значний вік – старше 25 років. При його будівництві питанням – як уникнути витоку тепла, практично не займалися. З одного боку, низька вартість теплоносіїв дозволяла компенсувати тепловтрати будинку просто підвищеною витратою енергоносіїв. З іншого боку – будівельні технології і матеріали, що існували на той час, не дозволяли домогтися якісної теплоізоляції. Різке зростання вартості енергоносіїв зробило проблему – як уникнути витоку тепла – дуже актуальною як для жителів багатоквартирних, так і приватних будинків.
Тепловтрати будинку: основні причини і як уникнути витоку
Розглянемо головні способи, як знизити тепловтрати будинку.
Утеплення стін
На стіни доводиться найбільші тепловтрати будинку, іноді їх частка може становити до 40%. Більшість з них пов’язано з так званими «містками холоду» – це елементи будівлі, у яких показники теплопровідності вище, ніж у інших. Таким чином, саме на цих ділянках будівлі відбувається найбільших втрат тепла – це кути будинків, місця сполучення різних будівельних конструкцій, бетонні перемички і т.д.
Утеплення стін в переважній більшості випадків проводять зовні – це дозволяє змістити точку роси і не зменшує об’єм житлового приміщення. Цегляні, бетонні та фундаментні стіни утеплюють двома методами – навісний фасад і «мокра» штукатурка.
Утеплення вікон і дверей
Установка багатокамерних енергозберігаючих вікон дозволяє істотно знизити тепловтрати будинку, але при цьому дуже важливо правильно виконати монтаж і домогтися герметичності між рамою і стінами. Крім того, необхідно звернути увагу на цілісність ущільнювальних гумок.
Зниження тепловтрат через двері можна добитися не тільки за рахунок поліпшення їх герметичності, а й наявності тамбура, завдяки чому двері не відчиняються безпосередньо на вулицю.
Оптимізація системи опалення
Знизити тепловтрати можна і за рахунок підвищення ефективності перетворення теплоносія і використання отриманого тепла:
- дотримання правил експлуатації котла
- використання підготовленого теплоносія
- установка циркуляційного насосу – створення примусового руху теплоносія підвищує тепловіддачу, знижуючи при цьому споживання палива
- утеплення труб, по яких подається нагрітий теплоносій – це особливо актуально для газових котелень, які розташовуються в окремій прибудові. Чим більше плече подачі – тим більше втрати
- правильна установка радіаторів – вона повинна забезпечувати вільний рух повітря. Крім того, на стіні слід встановити тепловідбивний бар’єр – тоді тепло буде перевідбиватися в приміщення, а не марно гріти стіну
- установка системи «Розумний будинок», яка буде підтримувати оптимальний режим опалення, переходячи в економ-режим, коли власники будинку відсутні, знижуючи температуру під час сну і т.д.
Утеплення даху
Тепле повітря піднімається вгору, і якщо стеля погано утеплена, просочується на горище. В середньому, виток тепла через неутеплене горище складає 15-20 відсотків.
Утеплення підлоги і фундаменту
Тепловтрати через фундамент менше, ніж через дах, їх частка складає близько 10%. Значення різко зростає, якщо є підвальне приміщення. Ретельне утеплення підлоги потрібно при укладанні теплої підлоги
Виток через вентиляцію
Обмін повітря – приплив багатого киснем повітря зовні і відведення назовні насиченого вуглекислотою – необхідна умова створення комфортних умов в приміщенні. Установка рекуперативної системи вентиляції дозволить уникнути тепловтрат – тепле повітря, що відводиться, передає тепло холодному, що входить. Система ефективна і в літню пору – гарячий зовнішнє повітря, проходячи через рекуператор, охолоджується кондиціонованим повітрям, що відводиться.
Більш точний результат може дати проведення енергоаудиту будинку. Найпростіший варіант – це використання тепловізора, за допомогою якого можна визначити основні джерела витоку тепла. Уже визначивши причини тепловтрати будинку, можна спланувати і провести роботи, які допоможуть підвищити енергоефективність будинку, виходячи з найбільш проблемних місць.