Пасивний будинок: технологія і будівництво в Україні

Енергоефективність

Визначення «пасивний будинок» в Україні відноситься до споруд, у яких річне споживання електроенергії становить не більше 40 кВт • ч на кожен квадратний метр площі. Європейський показник значно менше, щоб задовольняти вимогам законодавства, пасивний будинок в Європі повинен споживати в рік не більше 15 кВт • ч / м². Таку значну різницю з Україною можна пояснити кліматичними умовами – середня температура в Україні взимку нижче (особливо в північних районах), ніж в Німеччині, та й тривалість холодної пори року більше. Ще один важливий фактор – якщо домогтися такого рівня енергоспоживання, як того вимагають європейські стандарти, то такий пасивний будинок в Україні виявиться нерентабельним.

Пасивний будинок: технологія і будівництво в Україні

Пасивний будинок: технології, які дозволяють економити енергоспоживання

Значної економії електроенергії можна досягти за рахунок комбінації декількох підходів і рішень.

Архітектурні прийоми

Можна виділити кілька рішень, які дозволяють дуже істотно знизити споживання електроенергії:

  • зменшення площі зовнішніх стін – чим більше відношення площі зовнішніх стін до сумарного зовнішньому обсягом будинку, тим краще. Іншими словами, чим менше будинок матиме архітектурних надмірностей – виступів, еркерів, ніш, западаннь і інших складних елементів, тим краще. Найоптимальніша форма для пасивного будинку – квадрат з рівними (плоскими) стінами
  • світлова орієнтація – житлові приміщення повинні бути зорієнтовані так, щоб в зимовий час вони отримували найбільшу кількість світлового сонячного потоку. Це допоможе заощадити як на освітленні, так і на опаленні. Але при цьому конструкція повинна передбачати можливість затінення приміщень влітку, щоб уникнути їх перегріву і надмірного використання кондиціонера
  • проект будинку повинен передбачати оптимальне розміщення сонячних панелей (для генерації електрики) і сонячних колекторів (для опалення і гарячого водопостачання)
  • створення буферних зон, що перешкоджають попаданню холодного повітря
  • створення стіни Тромба – днем вона, нагріваючись, дозволяє накопичувати тепло, яке потім віддає в нічний час.

Грамотний проект дозволяє на 30 – 50 відсотків скоротити споживання енергії в будинку.

Теплоізоляція

Проект повинен передбачати створення комплексної системи теплоізоляції, попередження виникнення містків холоду і інших варіантів тепловтрат, установка енергозберігаючих вікон та дверей, утеплення горищ, термоізоляція фундаменту і т.д.

Система вентиляції

Теплоізоляція не повинна перетворювати будинок на подобу термоса, відсутність припливу свіжого повітря зробить умови населеності в ньому низькими. Необхідно встановити систему примусової вентиляції з вузлом рекуперації – в зимовий час вхідне повітря буде в ньому нагріватися, а в літній – охолоджуватися.

Власна генерація

Установка сонячних батарей і системи накопичення і зберігання енергії дасть змогу знизити споживання електрики з зовнішніх джерел. Крім того, важливо передбачити і зниження обсягів власного енергоспоживання – установка енергоефективної побутової техніки, світлодіодних ламп і т.д.

Установка сонячних колекторів дозволить забезпечити будинок гарячою водою і частково – нагрівання теплоносія. Теплоакумулююча ємність дозволить запасати необхідний обсяг теплої води. Для підтримки необхідної температури в бак можна вмонтувати ТЕН.

Пасивний будинок в Україні: проблеми впровадження

За вартістю пасивний будинок виявляється відчутно дорожче, ніж звичайний, адже тільки установка сонячних панелей і колекторів, групи акумуляторів обійдеться в значну суму. Згодом, за рахунок мінімізації споживання енергоресурсів, ці вкладення окупляться, але цей термін – досить значний. Саме тому пасивний будинок можна розглядати як довгострокову інвестицію.

Інший момент – в Україні немає достатньої кількості фахівців і компаній, які можуть виконати будівництво пасивного будинку з дотриманням всіх вимог. Крім того, такий будинок – це ще й відмова від традиційних підходів до будівництва, до чого готові далеко не всі. Наприклад, відмова від цегельних (газобетонних) стін на користь каркасних будинків, де стіни виконані з СІП-панелей.

Lost Password