Сучасні енергозберігаючі технології для будинку з урахуванням постійно зростаючих цін на енергоносії і жорсткістю вимог стандартів енергоефективності будівель стають все більш затребуваними. Отримати енергоефективний будинок можливо, якщо уважно провести енергоаудит будівлі – це допоможе зрозуміти, де відбуваються втрати і нераціональне використання енергоносіїв. Найпростіший варіант, навіть не вдаючись до допомоги енергоаудитора, це скористатися тепловізором – отримане дослідження покаже головні джерела тепловтрати будинку.
Утеплення стін
Спираючись на результати теплосканування будинку, необхідно усунути всі основні джерела тепловтрат. У більшості випадків необхідно зробити:
- утеплити стіни – через них може втрачатися до 30 відсотків тепла
- замінити вікна та двері на енергозберігаючі аналоги
- провести утеплення даху і підлоги (фундаменту).
Підвищення енергоефективності системи опалення
Провести оцінку ефективності функціонування системи опалення, при можливості – відмовитися від котлів на викопному паливі на користь теплового насоса. Такий насос можна встановити безпосередньо в будинку, що скоротить плече подачі теплоносія і відразу зменшить тепловтрати. Крім того, можна виконати кілька операцій, які допоможуть підвищити енергоефективність будинку:
- утеплити труби, по яким виконується подача теплоносія до радіаторів опалення
- встановити екрани за радіаторами, що будуть відбивати тепло, яке буде перенаправлятиметься в приміщення, а не гріти стіну
- перевірити правильність установки радіаторів опалення
- встановити циркуляційний насос
- використовувати спеціально підготовлений теплоносій
- дотримуватися режиму експлуатації теплогенератора (котла опалення).
Економія електрики
Розумна економія електроенергії допоможе значно скоротити споживання електрики, при цьому практично не обмежуючи себе в тих можливостях, які надає сучасні побутові електроприлади. Перш за все, необхідно купувати енергозберігаючі прилади для будинку, що має високий клас енергоефективності – А +, А ++. Крім того, необхідно дотримуватися правил її експлуатації, своєчасно і в повному обсязі проводити її обслуговування (очищення фільтрів від пилу, видалення накипу) – це допоможе знизити споживання електрики. Значне енергозбереження в побуті дає установка системи «Розумний будинок», яка автономно аналізує рівень енергоспоживання і своєчасно вживає заходів для мінімалізації втрат.
Сонячні колектори і батареї
Сучасні енергозберігаючі технології для будинку мають на увазі, крім зниження споживання викопних енергоносіїв, і використання в побуті поновлюваних джерел енергії. Крім теплового насоса, дуже ефективними в побуті себе зарекомендували:
- сонячні колектори – вакуумні здатні забезпечувати будинок гарячою водою цілий рік, вони можуть також стати частиною системи опалення. Плоскі сонячні колектори дуже ефективні в літню пору
- сонячні батареї – домашня сонячна електростанція може не тільки забезпечити будинок електрикою, але й при цьому окупити витрати, якщо продавати надлишки електроенергії, що виробляється, за зеленим тарифом.
Рекуперація тепла
Значно знизити тепловтрати будинку може модернізація системи вентиляції. Рекуперація – це вилучення тепла з нагрітого повітря, яке використовується повторно. При простому провітрюванні, з припливом свіжого повітря відбувається відведення теплого повітря – в результаті вуличне повітря доводиться нагрівати повторно. Рекупераційна установка, встановлена в системі вентиляції, проводить відбір тепла повітря, яке з відводиться з приміщення, та воно тут же використовується для обігріву вхідного холодного вуличного. Ця ж система ефективна і влітку, працюючи тепер у зворотному напрямку – холодне повітря в рекуператорі охолоджує нагріте повітря, що надходить в будинок з вулиці.
Енергозберігаючі технології для дому – це не тільки економія сімейного бюджету, але ще і турбота про екологію, вони дозволяють мінімізувати вплив людини на навколишнє середовище. Енергозбереження в побуті спочатку вимагає істотних інвестицій, але в подальшому, за рахунок зниження обсягів споживання енергоносіїв, воно повністю себе окупає