Енергоефективність будівель в Україні – перспективи та плани поліпшення

Енергоефективність

Енергоефективність будівель в Україні значно менше, ніж в країнах Євросоюзу, в Німеччині в середньому на 1 кв. метр житла використовується 90 кВт/год на рік, в той час як в Україні цей показник перевищує 300 кВт/год. Неефективне використання енергоресурсів призводить до постійного подорожчання комунальних послуг. Починаючи з 2014 року, уряд активно впроваджує програми і інструменти, які покликані підвищити енергоефективність будівель в Україні.

Енергоефективність будівель в Україні - перспективи та плани поліпшення

Енергоефективність будівель в Україні: вимоги законодавства

Законодавчо енергоефективність будівель в Україні визначається за класами – від А до G, при цьому нові житлові будівлі повинні мати клас енергоефективності не нижче С. Підвищення вимог до енергоефективності може трохи позначитися на собівартості одного квадратного метра житла через додаткові витрати на утеплення і оптимізацію систем опалення та вентиляція. Але в майбутньому мешканці зможуть заощадити на опаленні, адже в будинках, які відповідають новим вимогах енергоефективності, оплата комунальних послуг на 15-40% менше, ніж в звичайних. Уряд України розглядає варіант, при якому вже з 2019 року енергоефективність нових будівель повинна бути не нижче класу В.

Чинний закон України «Про енергетичну ефективність будівель» встановлює перелік об’єктів, які повинні пройти обов’язковий енергоаудит та отримати сертифікат енергоефективності:

 • все нові багатоквартирні будинки
 • будівлі, які будуть здаватися в оренду строком більше, ніж на 1 рік
 • будівлі, чия загальна опалювальна площа перевищує 250 квадратних метра
 • будівлі, в яких розташовані державні та муніципальні установи
 • житлові будинки, в яких буде проводитися енергомодернізація з державною допомогою
 • об’єкти, які виставлені для укладення ЕСКО-контракту.

Основні показники, а також клас енергоефективності, які будуть визначені в результаті енергоаудиту, вказують в спеціальному енергетичному сертифікаті. Цей сертифікат, згідно закону, є частиною проектної документації на будівництво, а також будівельного паспорта будівлі. Виписка з цього сертифіката повинна бути розміщена для ознайомлення громадян (мешканців) в доступному місці. Енергоаудит будівлі і отримання сертифікату проводиться за рахунок власника будівлі. Невиконання вимог тягне накладення штрафу. Енергетичний сертифікат дійсний протягом 10 років за умови, що будівля не буде проходити енергомодернізації – утеплення, заміна системи опалення і т.д.

Енергоефективність будівель в Україні: джерела фінансування

Одним з найбільш реальних і дієвих варіантів підвищити енергоефективність будівель в Україні є програма «Теплий кредит», яка дає можливість провести енергомодернізацію як приватних, так і багатоквартирних будинків. Крім того, діють програми, що підтримуються місцевою владою, які компенсують частину витрат на реалізацію енергозберігаючих технологій, наприклад, в Дніпрі влада відшкодовує 75% витрат.

Підвищити енергоефективність будівель в Україні допоможе система ЕСКО-контрактів. У 2018 році було укладено близько 200 контрактів на енергосервіс майже на 200 млн євро. Більшість контрактів укладають бюджетні організації, хоча вже є пробні варіанти і з об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків. За Еско-контрактом приватний інвестор проводить енергоаудит будівлі (об’єкта) і за свої кошти проводить його модернізацію. Після чого протягом 10-15 років (в залежності від договору) отримує різницю в оплаті комунальних послуг, отриману за рахунок економії енергоресурсів після виконання робіт з підвищення енергоефективності будівлі. В Україні ринок ЕСКО-контрактів оцінюється фахівцями в 8,5 млрд доларів.

В Україні реалізується кілька міжнародних проектів і програм, спрямованих на підвищення енергоефективності:

 • Українська програма підвищення енергоефективності (UKEEP)
 • Програма енергоефективності в житловому секторі (UREEFF) IQ energy, яку підтримує ЄБРР– дію продовжено до 10 вересня 2020 року
 • Проект IFC «Енергоефективність у житловому секторі України»
 • Проект GIZ (Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit, німецька компанія, яка працює в Україні з 1993 року, налічує близько 350 фахівців в 20 містах) «Енергоефективність в муніципалітетах»
 • Проект GIZ «Пілотний проект Енергоефективна забудова»
 • Проект GIZ «Енергоефективність в будівлях».

Lost Password