Економія електроенергії на підприємстві: основні способи

Енергоефективність

Щоб вижити і розвиватися в умовах жорсткої конкуренції, необхідно шукати шляхи скорочення витрат. Один з таких варіантів – економія електроенергії на підприємстві – це найважливіший аспект підвищення продуктивності виробництва та конкурентоспроможності продукції, що виготовляється, на ринку. Можна виділити кілька основних способів, як заощадити електроенергію на підприємстві.

Економія електроенергії на підприємстві: основні способи

Оновлення виробничої техніки

Значної економії електроенергії на виробництві можна досягти за рахунок модернізації технологічного обладнання та впровадження нових, енергоефективних технологій. Це дасть практично відразу відчутний ефект. Крім того, можна виділити ще кілька варіантів, які допоможуть підвищити енергоефективність без значних капіталовкладень:

 • установка пристроїв, які забезпечують плавний запуск обладнання, тим самим уникаючи появу в системі великих пускових струмів. З одного боку, це знижує споживання електрики, з іншого – захищає електродвигуни від поломок через пробиття обмоток
 • оптимізація обладнання, яке забезпечує підігрів технологічних рідин, переведення їх на місцеве паливо – пелети, вугілля і т.д.
 • автоматізація виробництва – установка систем контролю, які будуть моніторити ефективність роботи верстатів і устаткування, відключаючи енергоживлення в разі їх простою. Як показує досвід, такі системи, в залежності від умов виробництва і кількості автоматизованих процесів, можуть забезпечити економію електроенергії на підприємстві в межах 10-50 відсотків.

Економія електроенергії на підприємстві: основні способи

Оновлення системи освітлення

Всі роботи по модернізації системи освітлення можна розділити на два напрямки.

Модернізація виробничих площ

Йдеться про вдосконалення конструктивних особливостей будівлі, можна виділити основні заходи:

 • фарбування стін у світлі тони дає ефект економії електроенергії до 2,5%
 • зміна конструкції будівлі, збільшення площі існуючих вікон і прорізання нових (особливо з південної частини будівлі), поліпшення їх показників пропускання світла, слід видалити всі перешкоди, що заважають потраплянню природного сонячного світла в приміщення
 • регулярне очищення/миття вікон, видалення пилу і забруднення із стекол.

Загалом подібні операції допоможуть скоротити енергоспоживання на 5-7%.

Модернізація освітлювальної системи

Перш за все, це відмова від застарілих освітлювальних приладів на користь сучасних світлодіодних систем освітлення. Крім того, можна виділити і інші напрямки роботи:

 • перегляд існуючої системи освітлення, відмова від загального освітлення на користь створення локальних зон з гарною освітленістю
 • установка датчиків руху, які будуть регулювати інтенсивність освітлення в залежності від наявності в приміщенні людей
 • поділ груп освітлення на дрібні зони, орієнтуючись на окремі підрозділи/служби, а не виконуючи підключення всього цеху або складу. Це допоможе контролювати споживання, економія електрики окремими підрозділами може бути премійована. Дроблення зон підключення може забезпечити зниження енергоспоживання до 20%
 • підтримання в чистоті освітлювальних приладів, їх регулярне очищення дає можливість підвищити енергоефективність освітлення до 10%
 • встановлення світловідбивних панелей – дозволяє забезпечити рівномірне освітлення всього простору без монтажу додаткових освітлювальних приладів.

Економія електроенергії на підприємстві: основні способи

Енергоменеджмент підприємства

Щоб економія електроенергії на підприємстві носила системний характер, необхідно провести комплексний енергоаудит підприємства, встановити високоточні прилади обліку електрики. Це дозволить отримати всю структуру енергоспоживання і вжити заходів для зниження споживання енергоресурсів. Крім того, грамотно проведений енергоаудит дозволить виділити заходи, які можна провести з мінімальними витратами, а також визначитися, який економічний ефект дасть та чи інша операція, спрямована на зниження споживання електрики.

Введення постійної системи моніторингу енергоспоживання дасть можливість зрозуміти, як позначаються заходи щодо підвищення енергоефективності на рівні споживання, які виявилися дієвими, що саме дало найбільшу економію. Крім того, енергоменеджмент дозволить контролювати дотримання лімітів, що виділяються кожному відділу/цеху підприємства, преміювання тих, хто домігся максимальної економії.

Ще один важливий напрямок роботи, який забезпечить економію електроенергії на підприємстві – навчання персоналу енергозбереження, правильній і економній роботі з електроприладами, перш за все – комп’ютерами та іншою офісною технікою, повне відключення апаратури, що не використовується.

Lost Password