Обладнання для домашньої сонячної електростанції. Поради щодо вибору та встановлення

Корисні поради Сонячна енергетика

Обладнання для домашньої сонячної електростанції підбирають в залежності від призначення станції. Якщо мова йде про мережеву сонячну станцію, то в її склад входять:

 • сонячні батареї – для генерації постійного електричного струму
 • інвертори – пристрої, що служать для перетворення постійного струму в необхідний для споживача – змінний частотою 50 Гц
 • опори для кріплення сонячних батарей
 • пристрої блискавкозахисту.

Обладнання для домашньої сонячної електростанції. Поради щодо вибору та встановлення

Автономна приватна сонячна електростанція складається з наступних елементів:

 • сонячні панелі – для вироблення постійного електричного струму
 • контролери – пристрої, які контролюють процес заряджання акумуляторних батарей, а також оптимізують віддачу накопиченої енергії
 • інвертори – перетворюють постійний струм від АКБ або сонячних батарей в перемінний, необхідний для живлення електроприладів
 • акумуляторна група – для накопичення і зберігання електроенергії, а також забезпечення енергопостачанням споживачів в моменти недостатньою генерації
 • опори для кріплення сонячних батарей
 • захист від блискавок.

Як вибрати сонячні батареї для СЕС

Сонячні панелі – основне обладнання для домашньої сонячної електростанції, що визначають її ефективність. Вибір сонячної батареї для домашньої сонячної електростанції часто визначається виходячи з фінансових можливостей власника. Втім, дуже часто при будівництві приватної СЕС доводиться стикатися з дефіцитом площі, на якій можна розмістити сонячні батареї. Тому доцільно використовувати сучасні потужні (до 350 Вт в порівнянні зі звичайними, більш дешевими, панелями потужністю 250 – 270 Вт) зразки, які дозволяють отримати більше електрики з одиниці площі. Крім того, останнім часом все більш затребуваними стають двосторонні сонячні панелі, що дозволяють збільшити генерацію на 15-40% (залежно від умов установки).

Інвертор

Пристрій, що дозволяє отримати на виході «побутовий» стандарт – 220 В при частоті 50 Гц. Один з головних критеріїв вибору інвертора – це тип навантаження, який буде підключатися, адже він визначає вимоги до якості і стабільності напруги, а також якою буде форма імпульсів. Найдешевші інвертори перетворять «пряму» постійного струму в послідовність меандров трикутної або прямокутної форми. Такий тип інверторів підходить для підключення самої невибагливої техніки – ламп розжарювання або нагрівальних приладів.

Для підключення побутових приладів і забезпечення їх стабільної і безперервної роботи знадобиться інвертор, що видає напругу в формі «модифікованого синуса». Для підключення обчислювальної техніки інвертор повинен мати на виході спеціальні згладжують фільтри – вони дозволяють отримати майже ідеальну і стабільну по частоті і амплітуді синусоїду. Але при цьому розміри інвертора і його вартість різко збільшуються.

З інших характеристик слід оцінити ККД (не менше 90%), вхідна напруга, вихідну потужність, ступеня захисту і т.д.

Інвертори бувають декількох типів – для установки на автономних СЕС (off grid), на мережевих сонячних електростанціях (on grid) і гібридні, які поєднують в собі функції контролера і інвертора.

Контролер

Прилад, який відповідає за підтримання оптимального режиму заряджання акумуляторної батареї. Контролер, контролюючи ступінь зарядженості батареї, обмежує подачу струму, щоб не допустити перезаряда АКБ і закипання електроліту. Також він відключає навантаження від АКБ, запобігаючи глибокий розряд батареї.

Найбільшого поширення набули два типи контролерів:

 • ММРТ-контролери – мають найвищий ККД, можуть працювати з різними пристроями, що виробляють електрику від альтернативних джерел (наприклад, об’єднати в одну систему вітрогенератор і сонячні панелі), особливо ефективний в тих випадках, коли відбувається часткове затінення сонячних панелей
 • ШІМ (PWM) контролери – дешевші, оптимально підходять для установки в системах невеликої потужності.

Опори

Для монтажу сонячних панелей використовують два типи опор:

 • статичні – нерухомі, вони забезпечують фіксацію сонячних панелей в одному положенні, відповідному найбільшому рівню генерації – орієнтація строго на південь. Іноді мають одну ступінь свободи – це дозволяє змінювати кут нахилу панелей відносно горизонту для різних пір року. Це дозволяє підвищити генерацію до 10-15%
 • динамічні – трекер-системи, які дозволяють відстежувати положення Сонця на горизонті і постійно коригувати положення площини панелей так, щоб вони були перпендикулярні падаючим сонячним променям.

Акумуляторна група

Ємність акумуляторної збірки залежить від часу, протягом якого вона повинна видавати напругу заданої потужності. Оптимальний варіант для домашньої сонячної електростанції – літій-іонні акумулятори, вони легко витримують глибоку розрядку. Крім того, в порівнянні з іншими типами АКБ, вони мають найбільшу кількість циклів «розряд / заряд» без втрати номінальної ємності.

Стартові акумуляторні батареї не підходять для установки на сонячних електростанціях – вони не допускають глибоко розряду і швидко виходять з ладу при частій зарядці-розрядці.

Lost Password