Поновлювані джерела енергії здатні покрити до 74% потреби України в електриці

Новини

За підрахунками фахівців, поновлювані джерела енергії здатні на 74 відсотків забезпечити Україну електроенергією. На сьогоднішній день ВДЕ забезпечують всього 8 відсотків електрогенерації в Україні, при цьому переважна частина припадає на велику гідроенергетику.

Найбільші перспективи розвитку має вітрова електроенергетика – потенційно вона здатна забезпечити потреби країни в електроенергії на 49 відсотків. За нею йде біоенергетика – переробка біомаси здатна покрити потреби енергоринку на 22%, найменший потенціал має сонячна енергетика – 5 відсотків.

Поновлювані джерела енергії здатні покрити до 74% потреби України в електриці

Поновлювані джерела енергії: проблеми використання

Незважаючи на відмінні перспективи, Україна не може дозволити, щоб сумарна потужність «зеленої» генерації перевищила 3 ГВт. Така стеля потужності для альтернативної енергетики має кілька причин:

  • вартість електроенергії – сьогодні споживач купує електроенергію у держави за деякою усередненою ціною, коли висока вартість «зеленої» електроенергії компенсується нижчими цінами на атомну електроенергію. Різке зростання генеруючих потужностей, що використовують ВДЕ і працюють за зеленим тарифом, викличе різке зростання навантаження на бюджет і, як результат, зростання вартості електроенергії для споживачів
  • балансування системи – генеруючі потужності, які використовують відновлювані джерела енергії, відрізняються нестабільністю, прогнозувати обсяги генерації надзвичайно складно. Щоб забезпечити баланс енергосистеми, з ростом потужностей альтернативної енергетики виникає необхідність нарощувати балансуючі потужності. Це генератори, які повинні забезпечувати подачу електроенергії в загальну енергосистему в ті моменти, коли потужності від «зеленої» генерації виявиться недостатньо для покриття споживання. Балансуючі станції – це теплові (газові або вугільні) електростанції. З одного боку, утримання таких станцій підвищує собівартість електроенергії, з іншого – негативно позначається на екологічній обстановці, адже викид парникових газів збільшується.

Є декілька варіантів балансування енергосистеми, наприклад – розподіл електрогенеруючих потужностей по території всієї країни. Інший варіант – це створення систем накопичення енергії великої ємкості.

На сьогоднішній день потужність «зеленої» генерації в Україні становить близько 1 ГВт, що відкриває чималі перспективи для розвитку альтернативної енергетики. Крім того, впровадження конкуренції на ринку зеленої електрогенерації (перший крок – зелені аукціони) має привести до зниження вартості електрики, для виробництва якого використовувалися поновлювані джерела енергії.

Lost Password