Зелені аукціони – що це і як вони працюють

База знань

Зелені аукціони – це форма стимулювання розвитку альтернативної енергетики, яка повинна замінити зелений тариф. У ситуації, що склалася, ціни на зелений тариф при нинішніх темпах розвитку альтернативної енергетики вже в доступному для огляду майбутньому стануть непосильною ношею для бюджету. В результаті стане проблематично підтримувати ті потужності, які вже існують і займаються генерацією, не кажучи про можливий розвиток. Крім того, з часу прийняття закону про зелений тариф ситуація на ринку істотно змінилася, йдеться, перш за все, про значне зниження вартості обладнання, що зробило генерацію прибутковішою.

Зелені аукціони - що це і як вони працюють

Що таке – зелені аукціони, в чому їх перевага

Зелений аукціон – це форма розподілу квот на будівництво нових потужностей генерації електрики з використанням відновлюваних джерел енергії. Мається на увазі, що на торги (швидше за все, це буде майданчик «ProZorro») буде виставлятися земельна ділянка, розрахункова вартість підключення, вся необхідна для будівництва дозвільна документація, а також визначені всі необхідні відрахування (наприклад, оренда землі і т.д.) в місцеві бюджети. Переможцем аукціону (власником права на будівництво та експлуатацію сонячної електростанції) стане та компанія, яка запропонує мінімальну ціну на продаж електроенергії. Як і за законом про зелений тариф, ця вартість, за якою держава купуватиме електроенергію, буде незмінною протягом дії договору – попередньо, термін складе 20 років.

Переваги зелених аукціонів:

  • держава зможе знизити витрати на закупівлю «зеленої» електрики за рахунок конкуренції на ринку
  • створення розподіленої системи генерації, рівномірний розподіл квот по всій території України дозволить поліпшити балансування всієї державної енергосистеми
  • інвестори отримують можливість оскаржувати рішення в судах, весь процес набуває більше прозорості
  • закон про зелені аукціоні передбачає відповідальність за реалізацію проекту з боку забудовника.

Прийнятий за основу, закон про зелений тариф передбачає обов’язковий розподіл на аукціоні квот на будівництво:

  • в 2020 році – для сонячних електростанцій потужністю більше 10 МВт, для вітрових – більше 20 МВт
  • в 2021-22 році – для сонячних електростанцій від 5 МВт, для вітрових – від 20 МВт
  • в 2023 році – для сонячних електростанцій від 1 МВт, для вітрових – від 3 МВт.

Законом передбачено, що зелені аукціони будуть діяти 10 років, з 2020 по 2030 рік.

Пробний зелений аукціон повинен пройти вже в 2019 році, а після доопрацювань механізм аукціонів має запрацювати з 1 січня 2020 року.

Зелені аукціони підтримали основні інвестори в українську альтернативну енергетику, зокрема, Європейський банк реконструкції і розвитку, а також Секретаріат Енергетичного співтовариства і Міжнародне агентство з відновлюваних джерел енергії (IRENA).

Lost Password