Перша сонячна електростанція в Чорнобильській зоні готова до роботи

Новини

Перша сонячна електростанція (СЕС) в Чорнобильській зоні відчуження готова до експлуатації – про це заявив директор компанії, який реалізує пілотний проект. Потужність СЕС відносно невелика – всього 1 МВт, але цього достатньо, щоб забезпечити електроенергією 2 тисячі міських квартир або невелике селище. Сонячні батареї загальною чисельністю 3800 одиниць змонтовані на площі 1,5 га в безпосередній близькості від саркофага, який накриває колишній реактор Чорнобильської атомної станції.

Перша сонячна електростанція в Чорнобильській зоні готова до роботи

Роботи по будівництву сонячної електростанції компанія Solar Chernobyl (це спільний проект двох компаній -німецького концерну Enerpark AG і української Rodina Energy Group) почалися ще в 2016 році, загальний обсяг інвестицій склав близько 1 мільйона євро. Безпосередньо монтаж сонячних панелей розпочався у листопаді 2017 року. У подальших планах компанії – установка нових сонячних панелей і нарощування потужності сонячної електростанції.

Сонячна електростанція: чим приваблює Чорнобиль

За останній рік про готовність інвестувати і будувати сонячні електростанції в Чорнобильській зоні заявили відразу кілька великих інвесторів – китайські China National Complete Engineering Corp. і System Integration Technology Co. Ltd., а також французька Engie SA. При цьому розмови йдуть про готовність вкладати дуже великі суми, до декількох десятків мільйонів доларів. Сьогодні використовувати в господарських потребах землі в районі Чорнобиля і Прип’яті неможливо, тому сонячна енергетика виглядає цілком логічним і прийнятним рішенням. З одного боку – навіть північні регіони України за рівнем інсоляції (кількість сонячної енергії на квадратний метр) можна порівняти з південними регіонами Німеччини. З іншого боку – сонячна електростанція вимагає мінімального технічного обслуговування і не вимагає постійної присутності обслуговуючого персоналу, що дуже важливо для зони Чорнобиля. Але головне – зелений тариф в Україні на сьогоднішній день найвищий в Європі. Ціна на зелений тариф у 2018 році для промислових сонячних електростанцій становить 15 євроцентів за кіловатгодину, в той час як в більшості країн Європи він не перевищує 8,6 еворцента. З урахуванням того, що закон про зелений тариф в Україні діє до 2030 року, компанії-інвестори розраховують на дуже пристойний прибуток. Адже промислова сонячна електростанція повністю окупається протягом 5-7 років, а весь інший час приносить фактично чистий прибуток.

Саме тому вже зараз в Україні звучать пропозиції про те, щоб право на будівництво сонячних електростанцій в Чорнобильській зоні компанії-інвестори отримували на аукціоні. Переможе та компанія, яка запропонує не просто краще рішення в технологічному плані, але і готовність працювати за нижчим тарифом. За попередніми розрахунками, щоб не вивести з рівноваги енергетичний ринок, Україна готова в Чорнобильській зоні побудувати сонячні електростанції сумарною потужністю близько 1,2 ГВт. При цьому виставити на аукціон 4 лоти на будівництво сонячної електростанції потужністю 300 МВт. В уряді розраховують, що завдяки конкурентному середовищі вдасться знизити зелений тариф для промислових електростанцій в 2-3 рази.

Lost Password