Закон про зелений тариф може бути переглянутий

Новини

Стрімке зростання альтернативної енергетики в Україні може привети до того, що закон про зелений тариф в Україн може бути переглянутий і в нього будуть внесені нові положення, перш за все – впровадження нового принципу ціноутворення на основі конкуренції і проведення аукціонів.

Закон про «зелений» тариф може бути переглянутий

Причиною перегляду закону стала необхідність забезпечити стабільність енергосистеми України. Передбачена законом ціна на зелений тариф в Україні (найвища в Європі) і її прив’язка до курсу євро призвело до різкого зростання потужності сонячних і вітрових електростанцій, які вводяться в експлуатацію. У 2017 році сумарна потужність сонячних електростанцій (СЕС) в Україні перевищила позначку в 1 ГВт. В 2018 році планується ввести в експлуатацію СЕС загальною потужністю до 1 ГВт, а також вітрових електростанцій – до 400 МВт. У той же час, як відзначають в «Укренеро», українська енергосистема без небезпеки розбалансування і проблем з частотою може прийняти не більше 3 ГВт потужності від об’єктів на поновлюваних джерелах енергії. Перевищення цього значення потребує суттєвого коригування роботи атомних електростанцій і створення великих резервних потужностей на основі теплових електростанцій. У той же час вже зараз на узгодженні знаходяться проекти вітрових і сонячних електростанцій загальною потужністю до 5 ГВт. Крім того, значне зростання потужності альтернативної енергетики створює велике фінансове навантаження на бюджет, що може викликати зростання тарифів на електроенергію.

Які зміни можуть бути внесені в закон про зелений тариф

Щоб уникнути дестабілізації енергосистеми України, у Верховній Раді пропонують внести наступні зміни в закон про «зелений» тариф:

  • всі об’єкти, які будуть здані в експлуатацію до прийняття змін до закону про зелений тариф, продовжують продавати електроенергію на колишніх умови
  • приватні сонячні електростанції потужністю до 30 кВт можна буде встановлювати і далі на діючих умовах
  • зміни не стосуватимуться малих ГЕС і біогазових електростанцій
  • для нових промислових сонячних електростанцій потужністю до 10 МВт і вітрових електростанцій потужністю до 5 МВт планується з 1 січня 2019 роки знизити зелений тариф на 30% і 10% відповідно
  • більш потужні вітрові та сонячні електростанції повинні брати участь в аукціонах з продажу квот на генерацію електроенергії, ціна на кВт-год визначатиметься за результатами торгів
  • введення відповідальності за «небаланси», тобто за недопоставку електроенергії на ринок відповідно до заявлених обсягів генерації на добу.

Експерти вважають, що внесення змін до закону про «зелений» тариф призведе до різкого зниження темпів розвитку сонячної та вітрової енергетики в Україні. Перш за все, знизиться обсяг інвестицій, адже нестабільність законодавства завжди відлякує потенційних інвесторів. Крім того, вони вважатимуть за краще почекати певний час, щоб оцінити працездатність нового механізму розподілу квот на генерацію електроенергії та поки «правила гри» на ринку стабілізуються.

Lost Password