Українці інвестували в приватні сонячні електростанції 52 млн євро

Новини

Після внесення змін до закону України про зелений тариф, українці за три роки, з 2015 по 2017, інвестували 52 мільйони євро в приватні сонячні електростанції. Якщо в 2015 році приватних домоволодінь, в яких були встановлені приватні сонячні електростанції, налічувалося всього 244, то до кінця 2017 року їх нараховувалося вже 3010 установок, при цьому за останній рік їх число практично потроїлося.

Українці інвестували в приватні сонячні електростанції 52 млн євро

Сумарна потужність сонячних установок, встановлених в приватних будинках, становить 51 МВт. У ТОП-5 областей з розвитку приватної сонячної енергетики входять Київська, Тернопільська, Дніпропетровська, Херсонська та Івано-Франківська. Як видно, приватна сонячна енергетика успішно розвивається у всіх регіонах України. У деяких регіонах, щоб стимулювати встановлення приватних фотоелектричних станцій, місцева влада компенсує частину кредиту – в Житомирській області це 20% від суми, у Львівській – 10%.

Фахівці відзначають кілька чинників, які стимулюють збільшення числа приватних сонячних електростанцій:

  • високий тариф – зараз надлишки електроенергії можна реалізовувати за ціною 18 євроцентів за кіловат. Крім того, зелений тариф для приватних домовласників, які встановлять сонячну електростанцію до 31 грудня 2019 року, залишиться незмінним до 2030 року. Це дозволить окупити інвестиції за 5-7 років (залежить від потужності станції і її географічного розташування)
  • подолання інерції – досвід перших користувачів продемонстрував для більшості, що поки що коливається, що встановлення приватної сонячної електростанції – справа вигідна, приносить реальний дохід і, при зваженому підході, не пов’язане з великою бюрократичною тяганиною
  • вигідна інвестиція – монтаж сонячної електростанції за розмірами доходу і безпеки вкладення значно перевершує традиційну покупку нерухомості або банківський депозит
  • зниження вартості обладнання, а також розвиток конкурентного середовища (поява значного числа компаній, що пропонують приватні сонячні електростанції «під ключ» з підключенням по «зеленому» тарифу) робить сонячну електрику доступною все більшій кількості потенційних користувачів.

При цьому приватні сонячні електростанції технічно стають все більш досконалими. Наприклад, в лютому 2018 року в Івано-Франківській області запрацювала мережева домашня сонячна електростанція потужністю до 30 кВт. Вона встановлена на поверхні, при цьому використовувалися сонячні батареї JA Solar (всього – 120 шт, за рахунок підвищеної потужності вдалося зменшити площу земельної ділянки) і інвертори Fronius.

Це дозволило реалізувати функцію онлайн-моніторингу роботи сонячної електростанції. Користувач отримав можливість отримувати в реальному часі всю необхідну інформацію:

  • вольт-амперні показники
  • графіки виробництва електроенергії
  • оцінка ефективності роботи всієї сонячної електростанції і окремих її частин (в залежності від підключення до інвертора)
  • SMS-інформування або відправка повідомлення на електронну пошту в разі некоректної роботи або істотного зниження обсягів генерації, при цьому користувач може самостійно виставляти граничне значення
  • проводити розрахунок зароблених коштів за певний період.

Lost Password