Тренди альтернативної енергетики України 2019

Новини

Оцінюючи тренди альтернативної енергетики України в 2019 році, слід виходити з тих тенденцій і підсумків, які були відзначені в попередньому році. Альтернативна енергетика в Україні в 2018 році оновила відразу кілька рекордів. Сумарна потужність всіх сонячних електростанцій, введених в експлуатацію в минулому році, склала 850 МВт – цей показник майже в 3 рази перевершує той, що був зафіксований в 2017 році. Всього генерувати «сонячну» електрику почали 163 промислові сонячні електростанції – це ще один рекордний показник. Показники в інших сегментах альтернативної енергетики значно скромніше:

  • вітряні електростанції – всього було запущено 10 об’єктів загальною потужністю 67,7 МВт
  • біогазові станції – в 2018 році потужність біогазових станцій в Україні зросла лише на 12 МВт, склавши в цілому по країні 46МВт.

Тренди альтернативної енергетики України 2019

Тренди альтернативної енергетики України: 2019 може стати переломним

Можна з великою впевненістю сказати, що 2019 рік – останній, коли буде діяти зелений тариф для промислових сонячних і вітрових електростанцій. Прийнятий в першому читанні закон передбачає перехід на зелені аукціони з 1 січня 2020 року, хоча визначення тарифів за новими принципами, на основі конкурентних торгів, має відбутися вже протягом цього року. Все залежить від того, чи зможе Верховна Рада знайти час, щоб прийняти новий закон, який регулює стимулювання альтернативної енергетики в Україні. Ось цей стан невизначеності буде серйозно впливати на ринок відновлюваної енергетики.

Крім того, можна відзначити інші важливі тренди альтернативної енергетики України 2019.

Зростання потужностей

Поки вирішується питання, як будуть працювати зелені аукціони, багато хто намагатиметься ввести в експлуатацію сонячні електростанції і вітропарки, поки діє зелений тариф, щоб отримувати гарантований прибуток. Головне, щоб не виникли перепони з боку Обленерго по підключенню об’єктів до загальної мережі.

Прихід великих інвесторів

У 2018 році активно інвестувати в українську альтернативну енергетику почали канадці TIU Canada Ltd. У 2019 вкласти майже 1,5 млрд євро вирішила норвезька компанія NBT – це знак, що український ринок приваблює великих інвесторів.

Зниження вартості обладнання

Вартість сонячний батарей безперервно знижується протягом вже багатьох років. Але в цьому році сонячні панелі в Україні можуть подешевшати дуже істотно:

  • перша причина – уряд Китаю згортає програму підтримки будівництва сонячних електростанцій в країні. Тому розгорнуті потужності, зайняті випуском сонячних батарей, переорієнтуються на зовнішній ринок. Зростання конкуренції призведе до зниження вартості, крім того, виробники будуть пропонувати і додаткові бонуси, наприклад, розширені сервісні програми і т.д.
  • друга причина – скасування ПДВ на все обладнання (сонячні панелі, інвертори, вітрогенератори, трансформатори) для відновлюваної енергетики до кінця 2021 року. Тепер все ввезене в Україну обладнання подешевшає на 20%.

Приватні сонячні електростанції

У 2018 році в Україні було побудовано приватних сонячних електростанцій більше, ніж за всі попередні роки. Зараз їх загальна потужність становить близько 106 МВт. У цьому сегменті збережеться стійке зростання, так як зелений тариф для приватних сонячних електростанцій збережеться до 2030 року, хоч і стане менше в 2020 році. Додатковим поштовхом може стати прийняття законопроекту №8449-д, яким передбачено підвищення граничної потужності приватних фотоелектричних станцій до 50 кВт

Сонячні електростанції малої потужності

У разі прийняття законопроекту №8449-д в українській сонячній енергетиці може сформуватися новий сегмент – дахові мережеві сонячні електростанції невеликої (до 500 кВт) потужності. У новому законі для фотоелектричних станцій такого типу (вони можуть розміщуватися як на дахах, так і на фасадах будівель) передбачено спрощений механізм отримання «зеленого» тарифу.

Біогазові електростанції

Незважаючи на великий потенціал, це кластер відновлюваної енергії в Україні, що найменш активно розвивається. Але в 2019 році ситуація може істотно змінитися – вже оголошено, що в Дніпрі побудують біогазовий комплекс, який буде працювати на стічних водах. Інвестиції складуть близько 11 млн доларів. Активно придивляються до біогазу українські аграрії – після відкриття ринку електроенергії їм стане дешевше виробляти власну електроенергію, ніж купувати у виробників. Крім того, з великою ймовірністю зелений тариф для біогазових електростанцій не буде знижено.

Lost Password