Енергетичні кооперативи

База знань

Енергетичні кооперативи – поширена форма фінансування і будівництва об’єктів альтернативної енергетики. Прикладом можуть служити сонячні кооперативи, коли кілька власників (приватних осіб) об’єднуються, щоб побудувати сонячну електростанцію.

Енергетичні кооперативи

Такий підхід має кілька переваг:

  • можливість будівництва максимально потужної сонячної електростанції, ніж це дозволено для приватних домовласників
  • так як відбувається закупівля великої партії устаткування, то можна купити сонячні батареї, інвертори, кабелі та інше обладнання за оптовими цінами
  • великі проекти привертають увагу більшої кількості підрядників. За рахунок конкуренції можна отримати значні знижки – як на виконання робіт (проектування, оформлення документації, практичний монтаж сонячної електростанції), так і на придбання обладнання і подальше техобслуговування об’єкта.

Досвід створення сонячних кооперативів в США показує, що кінцева вартість сонячної електростанції, яка побудована методом кооперації, виявляється на 20-25% менше, ніж якби кожен з учасників кооперативу будував їх окремо.

Енергетичні кооперативи: українські реалії

Перший енергетичний кооператив в Україні повинен з’явитися вже в 2019 році – в Славутичі повинна відкритися сонячна електростанція потужністю близько 150 кВт. Він отримав назву «Сонячне місто», кошти на установку збирають за допомогою краудфантінга. При цьому пріоритетне право на покупку акцій мають жителі міста, а якщо коштів буде зібрано недостатньо, акції-паї будуть продаватися вільно по всій Україні. Передбачається встановити розмір одного внеску/паю близько 300-400 євро, при цьому не буде ніяких обмежень для однієї людини на купівлю кількості акцій. Надалі прибуток між членами сонячного кооперативу буде розподілятися пропорційно придбаним паям.

У проекті бере участь і міська влада, яка надасть кооперативу для встановлення сонячних батарей дахи кількох муніципальних будівель. Вся вироблена електроенергія буде реалізована за зеленим тарифом для дахових сонячних електростанцій. При цьому та частина прибутку, яка буде надходити на рахунки міської влади, буде використана для підвищення енергоефективності громадських будівель.

Енергетичні кооперативи: основні переваги

Енергетичні кооперативи – відмінний варіант інвестування, адже ціни на зелений тариф роблять вкладення в альтернативну енергетику набагато прибутковіше, ніж інші варіанти інвестицій. Крім того, є й інші переваги участі в сонячних кооперативах:

  • через високу вартість обладнання не кожен домовласник зможе встановити сонячну електростанцію у себе вдома достатньої потужності, яка буде компенсувати власне споживання, а залишок реалізовувати за зеленим тарифом, щоб повернути інвестиції
  • мала ділянка, невдале розташування будівель, розташування ділянки в зоні затінення – все це негативно позначиться на ефективності енергогенерації
  • якщо будинок орендується, а його власники не зацікавлені в установці сонячної електростанції.

Світовий досвід показує, що при наявності відповідної законодавчої бази, яка перш за все захищає права пайовиків, енергетичні кооперативи повинні отримати в Україні широкий розвиток. У Німеччині, наприклад, енергетичні кооперативи на основі різних джерел альтернативної енергії, забезпечують, за різними даними, від 20 до 30 відсотків «зеленої» електрогенерації.

Lost Password