Балконні сонячні панелі: досвід Європи

Сонячна енергетика Технології

Балконна фотовольтаїка набуває все більшої популярності серед мешканців багатоповерхівок в Європі як варіант скорочення витрат на оплату рахунків за електроенергію. Власник квартири встановлює балконні сонячні панелі на зовнішній стіні або балконі, використовуючи вироблену електроенергію в домашньому господарстві, скорочуючи споживання мережевої електрики.

Балконні сонячні панелі: досвід Європи

При цьому немає необхідності якимось чином модернізувати або перемонтувати систему електропостачання, що вже існує в домі. Досить придбати спеціальний модуль, який просто вставляється в розетку. Балконні сонячні панелі продаються вже в комплекті з вбудованим мікроінвертором, який перетворює постійний струм в перемінний.

На балконні сонячні панелі в Європі не поширюється дія законів про «зелений» тариф та інших заходи, що стимулюють розвиток поновлюваних джерел енергії. Крім того, довгий час офіційно балконні сонячні панелі, їх установка і використання не мали юридичного статусу. Більш того, в Німеччині вони були фактично поза законом, адже діючі правила забороняли підключення побутових генеруючих засобів безпосередньо в побутову мережу. Всього в трьох країнах – Португалії, Швейцарії та Австрії установка балконних (малопотужних) сонячних панелей була офіційна дозволена.

Ситуація може кардинально змінитися в 2019 році, коли в силу може вступити технічний стандарт DIN VDE 0100-551-1. Офіційно він називається «Низьковольтне обладнання для виробництва електроенергії – Підключення устаткування для генерації електроенергії для паралельної роботи з іншими джерелами енергії, включаючи громадську мережу розподілу електроенергії», який робить підключення балконних сонячних батарей повністю легітимним.

При цьому на балконні сонячні панелі вводиться цілий ряд обмежень:

  • їх пікова потужність не повинна перевищувати 600 Вт
  • обмежується максимальне значення сили струму, в Швейцарії, наприклад, воно не повинно перевищувати 2,6 ампера
  • електричний лічильник в будинку повинен бути обладнаний системою, яка блокує його обертання у зворотну сторону. Іншими словами, якщо сонячні батареї виробляють електрики більше, ніж споживається в квартирі, надлишки електроенергії не можуть перетікати в зовнішню (загальну) електромережу
  • пристрій повинен обов’язково мати систему захисного відключення.

Балконні сонячні панелі: ціна питання

На європейському ринку балконна сонячна електростанція коштує близько 1,2 – 1,5 євро за Ватт. В результаті вся система потужністю 300 Вт може коштувати близько 400 – 450 євро. В умовах Німеччини, при розміщенні балконних сонячної електростанції на південній стороні будинку, вона зможе в рік згенерувати до 300 кВт-годин. Згідно зі статистикою, це становить близько 10% річного споживання електроенергії середнім домогосподарством. З урахуванням того, що тариф на електрику для Німеччини становить 0,29 євро за 1 кВ-год, балконні сонячні панелі окуплять себе протягом 4 років.

Lost Password