Приватні сонячні електростанції: робота по «зеленому» тарифу, нарахування коштів та оподаткування

Корисні поради

Закон про «зелений» тариф в Україні встановлює, що приватні сонячні електростанції можуть продавати надлишки виробленої електроенергії:

  • якщо кількість електроенергії, яка вироблена сонячною електростанцією і віддана в загальну енергосистему, перевищує обсяг електрики, отриманої домогосподарством із загальної енергосистеми, то ця різниця і викуповується державою по «зеленому» тарифу
  • якщо кількість електроенергії, отриманої із загальної мережі, перевищує обсяги електрики, виробленого сонячною електростанцією, споживач оплачує різницю згідно діючих тарифів.

Приватні сонячні електростанції: робота по «зеленому» тарифу, нарахування коштів та оподаткування

Для проведення розрахунків власник приватної сонячної електростанції зобов’язаний за свій рахунок встановити двонаправлений лічильник. За результатами роботи за місяць енергопідприємство (Обленерго) самостійно проводить збір необхідної інформації і складає акт. На підставі якого здійснюється нарахування коштів на рахунок в банку. Цей рахунок власник сонячної електростанції може відкрити в будь-якому зручному для нього банку, сам рахунок обов’язково повинен бути вказаний  в договорі купівлі-продажу електрики, що укладається з енергопідприємством.

«Зелений» тариф в Україні прив’язаний до курсу євро. Приватні сонячні електростанції, які будуть здані в експлуатацію до кінця 2019 року, зможуть продавати вироблену електроенергію за ціною 18,03 євроцентра за кіловат-годину. Нарахування зароблених коштів відбувається в національній валюті. Для цього щоквартально Національна комісія з енергетики проводить корекцію поточного значення «зеленого» тарифу виходячи з курсу євро, встановленого Нацбанком України.

Оподаткування проводиться за правилами розрахунку податків для фізичних осіб – 18% від нарахованої суми. Так само додатково утримується військовий збір – 1,5%. При цьому самому власнику сонячної електростанції немає необхідності сплачувати податки, так як Обленерго (енергопідприємство, з яким укладено договір купівлі-продажу електроенергії) є податковим агентом. Тому воно проводить розрахунок суми податку та його відрахування, а на рахунок власника домашньої сонячної електростанції надходить «чиста» сума.

Припустимо, приватна сонячна електростанція має потужність 10 кВт. В середньому за рік вона здатна виробити близько 11000 кВт-год електроенергії. Якщо за рік власне споживання становить близько 3 МВт (тобто 250 кВт-год на місяць), то по «зеленому» тарифу 18,03 євроцента за кВт-год буде оплачена позитивна різниця – 8000 кВт-год електроенергії. Після вирахування податку в розмірі 19,5%, на рахунок власника буде зараховано 1440 євро (в еквіваленті). При цьому власник сонячної електростанції протягом року безкоштовно користується електроенергією, за діючими тарифами на електроенергію в Україні це складе 4104 гривні.

Lost Password