Малі ГЕС

База знань

Малі ГЕС – це гідроелектростанції, які мають відносно невелику потужність. Немає суворої класифікації, які саме ГЕС прийнято вважати «малими», в Україні такими вважаються ті, у яких потужність менше 10 МВт, в Іспанії, Польщі, Німеччини – до 5 МВт.

На малу енергетику в світі припадає значна частка виробництва електроенергії. Лідером за кількістю діючих малих ГЕС є Китай, там функціонує понад 80 тисяч малопотужних ГЕС, на них припадає близько 18% вироблення всієї електроенергії. У США їх близько 10 тисяч (сумарна потужність – 7 млн кВт, на малі ГЕС в США припадає половина виробництва електроенергії, що генерується за допомогою енергії води), діє державна програма підтримки будівництва ГЕС малої потужності. В Японії функціонує близько 1350 малопотужних ГЕС, передбачено будівництво ще близько 900 станцій.

Малі ГЕС

У Німеччині малі ГЕС генерують близько 16,5% від усієї виробленої електроенергії (6,2 тис. станцій), в Італії – близько 11% (1,5 тисячі малих ГЕС), в Австрії – 950, Франції – 1,1 тисяч малих ГЕС.

Малі ГЕС: переваги і недоліки

Основна перевага малих ГЕС:

  • вироблення дуже дешевої електрики, 1 кВт*год енергії в середньому в 4 рази дешевше, ніж вироблена на тепловій електростанції
  • малі ГЕС не призводять до затоплення великих площ при будівництві гребель, а є проекти, при яких взагалі немає необхідності зводити греблю, перекриваючи русло
  • зберігається якість води, вона не застоюється, як це відбувається у великих водосховищах
  • можливість функціонувати як повністю автономно, так і підключатися до централізованої мережі, продаючи електрику по «зеленому» тарифу
  • можливість використання технологічних потоків, каналізаційних і промислових скидів.

Малі ГЕС в Україні: перспективи розвитку

На сьогоднішній день в Україні в експлуатації знаходиться трохи більше 100 малих ГЕС, чия сумарна потужність становить близько 100 МВт. При цьому в середині минулого століття налічувалося близько 1600 малопотужних гідроелектроспоруд.

Україна має значний потенціал розвитку малої гідроенергетики, по її території протікає понад 60 тисяч невеликих річок, енергія води може бути використана для забезпечення як окремих сіл, так і досить великих промислових об’єктів. Малі ГЕС в Україні здатні генерувати до 3 мільярдів кВт*год електроенергії. На сьогоднішній день частка електроенергії, яку генерують малі ГЕС, становить всього 0,18% від загального виробництва електрики в країні. У той же час, «Енергетична стратегія України до 2035 року» передбачає, що на малі ГЕС буде припадати до 25% всієї електрогенерації.

Найбільший потенціал розвитку припадає на Карпатський регіон. Дослідження, проведені фахівцями Wild Metall (тирольская фірма, яка спеціалізується на проектуванні та зведенні водозаборів для ГЕС), провівши обстеження річок Закарпаття, встановила, що в регіоні можливе будівництво близько 300 малих ГЕС. При цьому їх зведення ніяк не позначиться на екологічному стані і не принесе шкоди природі. Крім того, є можливість без значних капіталовкладень, відновити близько 100 старих малих ГЕС.

Lost Password