Перспективи альтернативної енергетики в Україні

Технології

Альтернативна енергетика в Україні може стати ефективним інструментом забезпечення енергонезалежності. За останні кілька років потужність енергогенеруючих установок, що використовують поновлювані джерела енергії, збільшилася в кілька разів. Спробуємо проаналізувати перспективи альтернативної енергетики в Україні.

Перспективи альтернативної енергетики в Україні

Сонячна енергетика продовжить домінувати

У першому кварталі 2019 року в експлуатацію було здано 861,1 МВт потужностей – це більше, ніж за весь 2018 рік. Найвищий зелений тариф в Європі (поки не вступив в силу закон про зелені аукціони), відносна економічна стабільність і дотримання урядом термінів виплат за пільговим тарифом – все це приваблює в Україну великих інвесторів, які готові вкладати значні кошти в будівництво потужних промислових сонячних електростанцій. Відзначимо ще кілька чинників, що стимулюють розвиток сонячної енергетики:

  • практично вся територія України має прийнятний рівень інсоляції, що спрощує вибір майданчиків для будівництва
  • спрощений механізм виділення земельних ділянок під сонячні електростанції
  • простота монтажу і експлуатації сонячних електростанцій, для обслуговування навіть дуже потужних станцій буде потрібно всього кілька десятків людей.

Проблема балансування енергосистеми

З ростом потужності електрогенеруючих систем, що використовують нетрадиційні джерела енергії, виникає необхідність у збільшенні балансуючих потужностей. Які покликані компенсувати нестачу виробництва електроенергії, викликану нестабільністю і мінливістю ВДЕ. У Укренерго підрахували, що при введенні в дію сонячної електростанції потужністю 200 МВт необхідно постійно тримати в готовності ТЕС, що має в гарячому резерві потужність 80 – 160 МВт. При цьому маневрені режими – найдорожчі, що разом з високою ціною зеленого тарифу призводить до додаткового подорожчання зеленого електрики. Тому в законі планується прописати відповідальність виробників за небаланси генерації.

Проблема стоїть дуже гостро, адже в середині 2018 року Укренерго називало гранично допустимі потужності нових об’єктів на ВДЕ в межах 3 ГВт, в іншому випадку енергосистемі загрожує дисбаланс. У Укренерго відзначають, якщо нинішні темпи введення в експлуатацію об’єктів альтернативної енергетики збережуться, то можливості енергосистеми по введенню нових потужностей будуть вичерпані вже в цьому році.

Зелені аукціони

На думку фахівців, такий формат стимулювання розвитку альтернативної енергетики, як зелений тариф, в Україні себе повністю вичерпав. Найвища ставка зеленого тарифу в Європі приваблює інвесторів, але вже в самий найближчий час може стати непосильним тягарем для бюджету і привести до того, що тарифи на електроенергію в Україні почнуть стрімко зростати. Цілком можливо повторення ситуації з Іспанією, де уряд різко знизив зелений тариф для вже діючих СЕС через неможливість виплачувати компенсацію виробникам. Це призвело до численних позовів та практично повністю загальмувало розвиток альтернативної енергетики.

Новий закон передбачає введення зелених аукціонів, що, на думку розробників, повинно привести до зниження вартості зеленого електрики. Перші зелені аукціони будуть проведені вже в другій половині 2019 року, але поки немає механізму практичного проведення торгів.

Перспективи альтернативної енергетики в Україні

Ціни на сонячні панелі продовжать знижуватися

За останні 3 роки ціни на сонячні батареї в Україні впали майже на 40%. Можна сміливо припускати, що подібна динаміка збережеться і надалі:

  • зниження вартості сонячний панелей – загальносвітовий тренд. Це пов’язано як зі збільшенням виробництва і вдосконаленням технологій, так і з падінням ціни на сонячні батареї в Китаї – головному виробники фотовольтаїки. Після того, як китайський уряд дуже урізав субсидування сонячної енергетики, в Піднебесній утворився надлишок потужностей, які виробляють сонячні батареї. Щоб не згортати виробництво, найбільші китайські виробники почали знижувати ціни. У перспективі це призведе до того, що дрібні і середні виробники будуть витіснені з ринку, виробництво знизиться і ціни в середньостроковій перспективі можуть навіть зрости
  • скасування ПДВ на ввезені в Україну сонячні панелі, введене в кінці 2018 року – уряд пішов назустріч великим імпортерам
  • зниження транспортних витрат – Україна увійшла в ТОП-10 країн за обсягами закупівлі сонячних панелей з Китаю. Поліпшення логістики, збільшення обсягів вантажів дозволили істотно знизити вартість доставки обладнання
  • поява великих світових брендів на українському ринку, відкриття власного виробництва – все це посилило конкуренцію на ринку, змушуючи продавців зменшувати маржу. Деякі компанії-інсталятори готові провести монтаж сонячних електростанцій, продаючи сонячні панелі практично по їх собівартості, заробляючи лише на проведенні робіт.

Біогазові станції

Через складність технології та дорожнечу обладнання, біогаз поки не отримав такого широкого поширення, як сонячні і вітрові електростанції. Але все більше інтересу до біогазових технологій виявляють найбільші українські агрохолдинги, які зацікавлені в переробці великих обсягів відходів. Крім того, новий закон передбачає збереження зеленого тарифу для біогазових станцій – це може стати хорошим стимулом для будівництва нових об’єктів.

Зростання числа приватних сонячних станцій різко скоротиться

Заборона з 2020 року встановлювати домашні сонячні електростанції на землі призведе до різкого падіння інтересу до них. При установці тільки на даху і фасадах, через обмеженість площі, потужність домашньої СЕС складе близько 10 кВт – це може вистачити для забезпечення будинку електроенергією, але продажі за зеленим тарифом будуть мінімальними. Це призведе до значного збільшення терміну окупності СЕС і знизить інтерес з боку домовласників до установки приватних сонячних електростанцій.

Lost Password