Президент хоче знизити зелений тариф: до чого це може привести

Новини Сонячна енергетика

Президент хоче переглянути зелений тариф, який діє для вже функціонуючих об’єктів відновлюваної енергетики. Про це він заявив 10 жовтня під час свого прес-марафону, аргументуючи своє рішення тим, що найбідніша країна в Європі не може мати найвищу ставку зеленого тарифу. При цьому Зеленський повідомив, що вже ведуться переговори з інвесторами і власниками об’єктів, що використовують для електрогенерації поновлювані джерела енергії.

Президент хоче знизити зелений тариф: до чого це може привести

Напругу постарався знизити Андрій Герус, що очолює у Верховній Раді комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Він заявив, що ретроспективно в односторонньому порядку зелений тариф для промислових сонячних електростанцій переглядатися не буде і поки «раптових» законопроектів виноситися на розгляд також не буде. Але при цьому цей же комітет схвалив законопроект, яким передбачається надання пріоритету при диспетчеризації операторам-виробникам «зеленої» електрики, у яких потужність об’єкта не перевищує 150 МВт. Таким чином в нерівних умовах виявляється відразу 6 найбільших в Україні об’єктів альтернативної енергетики. Таким чином, держава знімає з себе зобов’язання, зафіксофане законом,  викуповувати в повному обсязі електроенергію, вироблену з використанням відновлюваних джерел енергії.

15 жовтня в Міненерго була сформована робоча група, завдання якої – розробити пропозиції, які забезпечать сталий розвиток відновлюваної енергетики. До складу групи увійшли народні депутати, інвестори області, очолив її особисто глава міністерства. Перед групою стоїть складне завдання – як знизити навантаження на бюджет, але при цьому зберегти привабливість галузі для інвесторів і забезпечити зростання «зелених» потужностей, щоб виконати міжнародні зобов’язання, дані Україні.

При цьому юристи попереджають, що якщо зелений тариф для промислових електростанцій буде все ж переглянутий, то це обернеться великими проблемами для країни. Перш за все, інвестори подадуть позови в міжнародні інвестиційні суди. Як показує практика Іспанії, суди приймають рішення на користь інвесторів – таким чином вони відсудили у уряду Іспанії 790 млн євро. У випадку з Україною позовні заяви складуть сотні мільйонів євро, щоб компенсувати упущену вигоду.

Стурбованість ситуацією на українському ринку альтернативної енергетики висловив і Європейський банк реконструкції та розвитку, один з найбільших інвесторів в галузі відновлюваної енергетики в Україні. У банку підкреслили, що важливо зберегти чинне законодавство, що регулює зелений тариф.

Lost Password