Електроенергетика

База знань

Електроенергетика – це особлива галузь енергетики, яка включає в себе виробництво (генерацію), передачу та реалізацію (збут) електроенергії. Це найважливіша галузь енергетики, яка має ряд важливих переваг:

  • відносна простота передачі енергії на значні відстані з досить малими втратами
  • проста в технічному плані реалізація розподілу енергії між різними споживачами
  • здатність електроенергії до перетворення в інші види – світлову, хімічну, теплову або механічну.

електроенергетика

Відмітна риса електричної енергії – фактично одночасність генерування та її споживання, адже електричний струм передається по мережах на близькій до швидкості світла швидкості. Так як поки не реалізована можливість накопичення електроенергії в великих (промислових) масштабах, це висуває особливі вимоги до технологічної єдності всіх складових – виробництва і передачі електроенергії, а також її споживання. Саме тому електроенергетика накладає дуже жорсткі обмеження як на обсяги генерації енергії, так і споживання, а також на вимоги до параметрів струму – частоти і напруги.

Електроенергетика: історія і сучасність

Електрика стало предметом наукових досліджень в кінці 17 століття, але на протязі наступних майже двохсот років вчинені відкриття не отримували практичної реалізації. Ситуація кардинально змінилася з винаходом дугових лам і ламп розжарювання. Перша в світі електростанція була побудована в 1881 році в Англії, в місті Годалмінг. Її потужності вистачало, щоб живити 7 дугових ламп (по 250 Вольт) і 34 лампи розжарювання (по 40 вольт). А вже в 1890 році світове виробництво електроенергії склало 9 млн кВт•год. У 2016 році електроенергетика досягла значення 25ТВ•год. При цьому 2/3 всієї виробленої енергії припадає на Китай (за останнє десятиліття електроенергетика Китаю розвивається рекордними темпами, посівши перше місце за обсягами генерації і споживання) і Індії (друге місце в світі). Далі за обсягами генерації слідують США і Російська Федерація.

Альтернативна електроенергетика – один з основних трендів розвитку галузі. Починаючи з початку 21 століття, поновлювані джерела енергії істотно наростили свою частку в глобальному енергетичному балансі, сьогодні вони забезпечують майже 25% всього споживання електрики. При цьому найбільші темпи освоєння поновлюваних джерел енергії демонструють країни, що розвиваються, Південної Азії, Латинської Америки і Південної Африки. При цьому і тут лідером по потужності є Китай.
Абсолютним лідером по впровадженню невуглецевих технологій є Норвегія – альтернативна електроенергетика забезпечує 97,9% всього споживання електрики. Далі слідують Нова Зеландія (84%), Колумбія (82%), Бразилія (81,2%), Канада (66,4%) і Швеція (57,2%).

Lost Password